Łastiwczata na Dożynkach Gminnych w Jędrzychówku 25.08.2019

Dnia 25 sierpnia 2019 Łastiwczata miały swój występ na Dożynkach Gminnych w Jędrzychówku, miejscowości należącej do Gminy Przemków.

Gmina i Miasto Przemków to miejsce, w którym siedzibę ma koło Stowarzyszenia Łemków pod przewodnictwem Pana Eugeniusza Habury. To tutaj, za sprawą działaczy Stowarzyszenia powstał zespół Łastiwoczka, a później również Łastiwczata. W Gminie oraz okolicach Gminy i Miasta Przemków mieszkają nasi najmłodsi artyści, dlatego nie mogło ich zabraknąć na tym wydarzeniu. Na swój występ przyjechali wraz z najbliższymi członkami rodziny i znajomymi.

Gmina i Miasto Przemków, Przemkowski Ośrodek Kultury i Biblioteka oraz Sołectwo Jędrzychówek po raz pierwszy zorganizowały taką imprezę w Jędrzychówku sprawiając, że wioska w tym dniu stała się miejscem wspierania lokalnej kultury, rozrywki i święta ludowego połączonego z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

Podczas tego święta oprócz Łastiwczat wystąpiły takie zespoły jak zespół Marzenie ze Szklarek, Przemkowska Orkiestra Dęta, zespół taneczny Cykady z Przemkowa i zespół Podolanki z Nowej Wsi Lubińskiej. Tłumy widzów przed sceną świadczą o tym, że prezentacja artystyczna wszystkich zespołów, które zechciały uświetnić te wydarzenie ma swoich odbiorców. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Mógł nacieszyć oko prezentacją pięknych strojów, a ucho umiejętnościami wokalnymi i brzmieniem instrumentów ludowych.

Niemal wszystkie sołectwa zaprezentowały się z jak najlepszej strony, prezentując miejscowe wyroby kulinarne i rzemieślnicze. Nie zabrakło pysznych pierogów, serów, nalewek i wielu innych produktów, których nie kupimy w sklepie. Wszystkiego można było spróbować, a życzliwość i uśmiech mieszkańców Gminy na stoiskach nie pozwalały obojętnie przejść obok tych wspaniałości.

Ten rok dla zespołu pieśni i tańca Łastiwczata jest wyjątkowy. To pierwszy taki rok, w którym od kilku tygodni niemal co tydzień nasi najmłodsi pojawiają się na scenie. To dowód na to, że Łastiwczata są zespołem mającym wielkie znaczenie w naszym otoczeniu i jest coraz bardziej rozpoznawalny. Nie będziemy zbytnio przesadni jeśli po raz kolejny wyrazimy swe przekonanie, że to zasługa Pana Daniela Gałczyka, który sprawił, że rodzice oraz ich pociechy potrafili się zmobilizować i uratować wspólnie z Panem Danielem zespół, który jeszcze półtora roku temu był w rozsypce. Zaangażowanie Pana Daniela widać doskonale na filmach, które zostały udostępnione na naszym kanale Youtube. Poniżej kadr z jednego z filmów, na którym widać, że Pan Daniel był bardziej zestresowany niż rodzice młodych artystów, co świadczy tylko o tym, że jest oddany w sprawę rozwoju zespołu Łastiwczata. Panie Danielu – dziękujemy 😉

Koło Stowarzyszenia Łemków w Przemkowie dziękuje również rodzicom, ich pociechom i muzykom z zespołu Łastiwoczka, którzy nigdy nie opuszczają naszych najmłodszych Łastiwczat za ich trud w rozwój Naszej Kultury.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia:

Art. i fot. Andrzej Kowalski