O nas

[ ZPiT Łastiwoczka ] [ Dziecięca grupa Łastiwczata ]

 

 

lastiwoczka

ŁEMKOWSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŁASTIWOCZKA”

Zespół Łastiwoczka powstał w 2000 roku w Przemkowie a jego założycielami byli Małgorzata Herbut i Adam Boczniewicz. Początkowo członkami zespołu były dzieci pochodzące z Przemkowa i okolic, które poprzez śpiew kultywowały tradycję przodków.
W 2006 roku nowi instruktorzy Anna i Andrzej Peregrym wspólnie z władzami Koła Stowarzyszenia Łemków w Przemkowie podjęli decyzję o przekształceniu grupy śpiewaczej w Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka co przyczyniło się do opracowania choreografii tańców tradycyjnie tańczonych przez Łemków. Za sprawą choreografów zespół do dziś prezentuje choreografie zawierające tradycyjne łemkowskie układy taneczne.
Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka poprzez swój bogaty repertuar taneczny pokazuje kulturę zarówno wschodniej, jak i zachodniej Łemkowszczyzny a prezentowany śpiew to skarbnica ballad, przyśpiewek czy śpiewów obrzędowych.

W 2009 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Grup Śpewaczych Ziemia i Pieśń w Szprotawie Łastwioczka otrzymała wyróżnienie w postaci możliwości nagrania płyty- kilka miesięcy później powstała pierwsza składanka pieśni łemkowskich Łastwioczki.
Zespół nie poprzestał na tym wyróżnieniu i w dalszym ciągu prezentował swoją twórczość na scenach polskich między innymi na : Watrze w Michałowie, Ługach, Żdyni, Spotkaniu Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską w Przemkowie, Ogólnopolskim Święcie Miodu i Wina w Przemkowie, Białowieskich Integracjach Artystycznych Peretocze oraz zagranicznych na : Festiwalu Folkloru Luzica w Bautzen, Światowym Kongresie Łemków i Rusinów w Budapeszcie, Festiwalu Sent Istwan w Cluj-Napoka w Rumunii, Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Sportu w Medzilaborcach na Słowacji Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Arhavi w Turcji.

W ciągu kolejnych lat zespół opracował obrzęd Łemkowskie oczepiny, które to zostały nagrane i udostępnione w formie płytowej. Dzięki temu widowisku Łastiwoczkę na Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Żywcu 2013 r. wytypowano do udziału w prestiżowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem. Stamtąd też, zespół doceniony przez międzynarodowe jury przywiózł Brązową Ciupagę.

Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka zmotywowany cenną nagrodą w lutym 2016 roku stanął przed komisją CIOFF, czego efektem jest międzynarodowy certyfikat uprawniający do reprezentowania kraju na wielu ważnych festiwalach folklorystycznych na całym świecie. Tym wyróżnieniem formalnie potwierdzono tylko to, co widzowie wiedzieli już od dawna- Łastiwoczka to folklor w najlepszym i najpiękniejszym wydaniu.
W tym samym roku na ogólnopolskim Festiwalu Ziemia i Pieśń w Szprotawię Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka wywalczył główną nagrodę grand prix Klonowgo Liścia.

W 2017r. Ogólnopolskim konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie zdobył I nagrodę festiwalu a w 2018 zespól Łastiwoczka opracował drugi łemkowski obrzęd „Drużbiwsky weczer” prezentując go w konkursie Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu otrzymując od jury festiwalu wyróżnienie a kapela zespołu Łastiwoczki zdobyła III nagrodę

 

Dodaj komentarz