Łastiwczata z Wertepem

W niedzielę, 22 grudnia 2019 roku Łastiwczata przedstawiły Wertep – widowisko sceniczne opowiadające o narodzinach Chrystusa. Wertep w tradycji łemkowskiej podobny jest do znanych w Polsce jasełek. W tradycyjnym łemkowskim przedstawieniu spotkamy m.in. aniołów, pasterzy, żyda, Trzech Króli i Heroda.

Wertep był starannie przygotowywany przez Daniela Horoszczaka, który przeznaczył wiele cierpliwie spędzonych godzin z dziećmi. Przez ostatnich kilka tygodni odbyło się kilka wielogodzinnych prób, podczas których podziwialiśmy trud, jaki wkładają we wspólną sprawę dzieci z zespołu Łastiwczata podczas nużących i wielokrotnie powtarzanych kwestii.

Wertep, oprócz tradycyjnych motywów z kolędami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie przeplatał współczesne wątki, jakie mogły być aktualne, gdyby nasza społeczność łemkowska żyła na ziemiach swoich przodków. Wątek rozmowy Trzech Króli, Heroda, żyda oraz słowackiej i polskiej straży granicznej doskonale spajał tradycję ze współczesnym problemem, jaki dotyczy różnicy wynikającej z kalendarza i nawoływał do tolerancji i wzajemnego szacunku.

Do tej pory Wertep wykonywany przez Łastiwczata był wydarzeniem mającym na celu przyjęcie przez dzieci Świętego Mikołaja, który obdarowywał je prezentami. Ogromne zainteresowanie Wertepem w zeszłym roku było jednak tak ogromne, że stało się częścią repertuaru. Nasi najmłodsi wykonali swój występ w sali Ochotniczej Straży Pożarnej, gdyż sala siedziby Stowarzyszenia Łemków nie mogłaby pomieścić tak licznej grupy widzów.

Nasi najmłodsi otrzymali ogromne paczki od Świętego Mikołaja, dzięki czemu opłacił się ich trud 😉

Koło Stowarzyszenia Łemków w Przemkowie oraz Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka życzą wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, wspólnie spędzonych rodzinnych chwil w zapomnieniu od trosk i szkolnych oraz zawodowych obowiązków i szczęśliwego Nowego Roku.

Autor artykułu : Andrzej Kowalski
fot. Andrzej Kowalski oraz Mirosław Worhacz

Zapraszamy do galerii zdjęć z Wertepu:

GALERIA / (22.12.2019) / ҐАЛЕРИЯ ]