Łastiwczata na występach w Michałowie

Na Watrze w Michałowie 02-03.08.2019 najmłodsza grupa pieśni i tańca Łastiwczata z Przemkowa wystąpiła w pełnym składzie i z bogatszym repertuarem. Nasi najmłodsi pod opieką Pana Daniela Gałczyka miała niewiele czasu na przygotowanie się do występu z nowymi utworami, ale poradzili sobie doskonale. Przed Watrą w Michałowie konieczne było przeprowadzenie kilku wyczerpujących prób, ale opłaciło się. Łastiwczata po raz pierwszy zaprezentowały nową jakość artystyczną, jakiej dotąd nigdy nie było.

Pan Daniel wraz z małżonką Kasią postanowili wykorzystać talent naszych dzieci, które pod czujnym okiem Pani Ramony Boczniewicz uczą się intensywnie gry na skrzypcach. Na próbie kilka dni przed występem na Watrze w Michałowie nasi najmłodsi zaprezentowali swoje umiejętności gry na tym instrumencie, a Pani Kasia Gałczyk wraz z Panią Martą Niemasz przećwiczyły oraz zaaranżowały utwór „Kupyly mi mama korołu” w taki sposób, aby udział naszych młodych instrumentalistów został zaprezentowany stosownie do ich umiejętności. Udało się to doskonale, a ci co tego nie widzieli, cały występ mogą zobaczyć na stronie Łastwowoczki na Facebooku.

Najmłodsza grupa pieśni i tańca Łastiwczata zaprezentowała się również tańcem, którego autorką jest Pani Natalia Sinkowska. Dzieci szybko opanowały kroki taneczne i zatańczyły do dwóch utworów ze swojego repertuaru.

Nowa jakość zespołu Łastwiwczata była zaskoczeniem dla publiczności i została odebrana bardzo entuzjastycznie. Państwo Gałczykowie oraz muzycy zespołu pieśni i tańca Łastiwoczka, którzy od dawna poświęcają się dla rozwoju najmłodszej grupy z pewnością podnieśli poprzeczkę artystyczną zespołu, którą – mamy nadzieję – utrzymają i będą jeszcze szerzej rozwijać.

Nowa jakość występów artystycznych najmłodszej grupy pieśni i tańca Łastiwczata to nowe wyzwania zarówno dla osób odpowiadających za część artystyczną, jak i dla naszych najmłodszych oraz dla ich rodziców. Zaangażowanie Pana Daniela Gałczyka zostało docenione na Watrze w Michałowie skromnym upominkiem, ale mamy nadzieję, że wdzięczność rodziców dla Pana Daniela, jego małżonki Kasi oraz dla wszystkich osób zaangażowanych w rozwój zespołu to z pewnością bezcenna nagroda i że będą Oni z niestrudzoną ochotą kontynuowali swoją misję.

Rozwój kulturalny to najlepsza forma kształtowania tożsamości wśród najmłodszych oraz nieoceniona inwestycja w przyszłość Narodowości Łemkowskiej. Dlatego rodzice tak chętnie poświęcają swój czas oraz czas ich pociech, uczestnicząc w próbach i występach zespołu i przeznaczając godziny na naukę tekstów utworów oraz języka łemkowskiego.

Koło Stowarzyszenia Łemków w Przemkowie serdecznie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w artystyczną stronę zespołu Łastiwczata, rodzicom za ich cierpliwość i wytrwałość oraz życzy Zespołom Łastiwczata i Łastiwoczka samych sukcesów na skalę światową.