Łastiwoczka i Łastiwczata w Lubniewicach 17.08.2019r

Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka oraz dziecięca grupa Łastiwczata z Przemkowa w dniu 17-08-2019r uświetniły swoimi występami tanecznymi i śpiewem program Folkowych Lubniewic niedaleko Międzyrzecza. Oprócz przemkowskiego zespołu wystąpili również zespół Dikanda ze Szczecina oraz Nadija z Leszna Górnego.

To była jedna z nielicznych okazji, kiedy to Łastiwczata i Łastiwoczka występowały wspólnie podczas jednego wydarzenia. Wśród jezior, w centrum małego miasteczka, w kameralnym ryneczku zabrzmiała łemkowska pieśń, która z pewnością na długo zostanie w pamięci wszystkim, którzy zechcieli być na tym wydarzeniu.

17 sierpnia 2019 na ryneczku w Lubniewicach zewsząd słychać było łemkowską mowę. Łemkowie chcą być na takim wydarzeniu, a Lubniewice to miejscowość, do którego mieli blisko Łemkowie z Gorzowa Wielkopolskiego i Strzelec Krajeńskich, z których to miejscowości przyjechały wielopokoleniowe rodziny.

To wspaniałe, że kontakt z Kulturą Łemkowską jest bardzo ważny dla Łemków nie tylko z okolic, ale również spoza Polski. Przybywa nam polubień na Facebooku ze wszystkich organizacji wspierających Kulturę Łemkowską z całego świata.

Naszych najmłodszych wciąż przybywa, grupa już liczy około 40 osób. Śmiało można rzec, że Kultura Łemkowska przeżywa rozkwit na obczyźnie, a to z pewnością jest nadzieją na to, że – jako Łemkowie – przetrwamy następne pokolenia.

Wspaniałą rzeczą jest to, że już nasi najmłodsi czują dumę ze swojej odrębności i uczą się być Łemkami nie tylko od swoich rodziców i dziadków, ale również od rówieśników i starszych członków zespołu Łastiwoczka, którzy chętnie wspierają najmłodszych, ucząc ich tańca, śpiewu, gry na instrumentach i mowy. Tą dumę wyraźnie widać na filmach, które można obejrzeć na Facebooku: Ансамбль Ластівочка – Zespół Łastiwoczka.

Zespół redakcyjny:
Mirosław Worhacz, Andrzej Kowalski

 

Obejrzyj całą galerię zdjęć z występów Łastiwoczki i Łastiwczat ►

fot. Mirosław Worhacz i Andrzej Kowalski

 

 

Zdjęcia z występów Dikandy i Nadiji ►

 

 

Więcej zdjęć z występów Dikandy i Nadiji oglądajcie w naszje Galerii ►